window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-114924349-1');

28. 5. 2018

Chystá primátor Volf další „tunel“?

Vodárny Kladno – Mělník (zastoupené primátorem Kladna Volfem) odkupují od francouzské společnosti Veolia jejich 34% podíl ve společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS). Cestu vzájemné „spolupráci“ VKM – SVAS otevřel v roce 2004 ještě před svým zatčením právě tehdejší primátor Volf, který umožnil prodej tzv. Provozní části VKM společnosti Veolia za 167 mil. Kč.

V roce 2004 se za údajně podivných okolností ze společnosti Vodárny a kanalizace Kladno – Mělník, a.s. nejprve oddělila Provozní část, která byla následně prodána společnosti Středočeské vodárny (ovládané koncernem Veolia), a.s. za cenu 167 mil. Kč. To bylo základem „provozního modelu“ VKM – SVAS, kdy veřejný vlastník vodohospodářské infrastruktury (VKM) zodpovídá za investice, zatímco jejím provozovatelem je soukromá společnost (SVAS), která z této činnosti inkasuje zisky. Z veřejných prostředků se tak financovala infrastruktura, na které „podnikala“ soukromá společnost a realizovala zisky z prodeje vody. SVAS platila nájemné ve výši předpokládaných ročních odpisů navýšené o 5%. Platby od SVAS tak pokryly pouze odpisy infrastruktury VKM +5%, tj. méně než součet odpisů a zisku z prodeje vody.

Nevýhodnost takového vztahu sice v té době nerozpoznali představitelé obcí pod VKM (a jiné obce v ČR), avšak rozpoznala ji EU, která už před vznikem provozního modelu VKM – SVAS upozornila, že veřejné investice do infrastruktury se de facto přeměňují v nepřímou podporu soukromého provozovatele a tudíž znamenají ztrátu možnosti čerpání fondů EU. Výsledek?

Výsledkem byla ztráta možnosti čerpat dotace z EU v řádu miliard Kč, cena vody mezi nejvyššími v ČR, ztráta odhadem 700 mil. Kč na odvedených dividendách do Francie a podfinancovaná vodohospodářská infrastruktura. To už za ODS bez Volfa.

V úterý 29.5. má valná hromada VKM schválit nakoupení 34% akcií SVAS od společnosti Veolia za 199 mil. Kč. Součástí smlouvy je i opce na nákup dalších 15% akcií za 88 mil. Kč, které můžou být převedeny mezi lety 2020 a 2034. Tj. obce pod VKM můžou odkoupit zpět 49% akcií za 287 mil. Kč, přičemž obce v roce 2004 prodaly 100% za 167 mil. Kč…. Navíc podle registru smluv v srpnu 2017 odkoupila Veolia od Severočeské vodárenské jejich 34% podíl v SVAS za 90 mil. Kč. Nyní je chtějí prodat VKM za 199 mil. Kč!

Veolia si tím navíc VKM zavazuje, aby měly zájem na růstu zisku SVAS, ze kterého má VKM splácet kupní cenu za nabytí akcií. Výsledkem tak bude buď větší tlak na růst cen vody, nebo snižování výdajů na údržbu infrastruktury.

Samotná smlouva a znalecký posudek byly navíc označeny jako důvěrné a akcionáři do nich smějí nahlédnout jen v sídle společnosti a nemůžou si je tak včas prostudovat. I na zasedání Zastupitelstva Kladna 25.4. byl bod zařazen na poslední chvíli a nebyly k němu dodány žádné podklady. Zastupitelstvo i přesto nákup odsouhlasilo. Jinak je tomu ale např. v Mělníce, kde Zastupitelstvo schválilo, že uzavření smlouvy nepodpoří.

Odkup akcií se zdá být značně nevýhodným pro občany obcí sdružených pod Vodárnami Kladno – Mělník. Jako Zelení podporujeme, aby se vodárenství vrátilo zpět do rukou obcí a tak se zajistilo, že zisky z provozu nebudou už odtékat do soukromých rukou, ale využijí se zpět na obnovu infrastruktury.

Další detaily zde: https://melnicko.cz/7901-2/