window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-114924349-1');

26. 7. 2022

Na jednání rady Středočeského kraje 14.7. byl mimo jiné projednáván materiál „Aktualizace hospodářsky a sociálně ohrožených území Středočeského kraje“. Tento materiál obsahuje seznam více než tisíce středočeských obcí, hodnocených v pěti kategoriích: přírůstek (nebo úbytek) obyvatel, věková struktura, nezaměstnanost, podnikatelská aktivita a dopravní obslužnost veřejnou dopravou. Hodnocení v jednotlivých oblastech bylo přepočteno tak, aby se jednotlivé hodnoty daly porovnávat (a nesrovnávaly se tak hrušky s jablky) a následně z nich byl vypočten průměr, podle kterého byly jednotlivé obce seřazeny.

 

V tomto žebříčku se Kladno umístilo na 82. místě od konce, tedy v nejhorší desetině. To sice může být šokující, ale samo o sobě nám to moc neřekne. Zajímavější je podívat se, jak Kladno bodovalo v jednotlivých „disciplínách“ a jak je na tom v porovnání s ostatními městy. Proto jsme sestavili následující graf, obsahující středočeská města nad 10 000 obyvatel.

Graf HSOU 22

Pro čtení grafu je důležité vědět, že kladné hodnoty jsou lepší než záporné, a že za ohrožené lokality byly označeny ty nejhůře hodnocené, ve kterých žije dohromady 25% obyvatel kraje. V tomto grafu hranice probíhá mezi Kolínem a Nymburkem, tedy Kolín (a města pod ním) se ještě za ohrožený pokládá, Nymburk (a města nad ním) už ne.

 

Červená čára je průměrem dílčích hodnocení a udává pořadí v žebříčku. Zajímavé jsou tmavomodré čáry – dopravní obslužnost. Všechna velká města v kraji jsou špatně obsloužena veřejnou dopravou. To ukazuje na problém na úrovni kraje, i když i Kladno by mohlo k řešení přispět tím, že se lépe integruje do PID, zajistí lepší návaznost spojů a přestane s krajem vést žabomyší války.

 

Kladno ale trápí nadprůměrná nezaměstnanost. (Je pravda, že v Příbrami je horší, ale Příbram to vyvažuje vysokou podnikatelskou aktivitou.) A zde město něco udělat může. Může vytvořit nová pracovní místa tím, že zřídí třeba městské re-use centrum nebo nábytkovou banku. Tím nejen sníží nezaměstnanost, ale také nabídne levné vybavení domácnosti těm, kdo nemusí mít všechno v bytě nové, a sníží množství odpadu, který musí likvidovat. I takhle může vypadat cirkulární ekonomika.