14. 10. 2017
Myslíte si, že rozpočet Kladna není využíván tak, jak by měl? Máte nějaký nápad, co byste ve vašem okolí chtěli změnit nebo vylepšit? Měla by se veřejnost spolurozhodovat o využití rozpočtu? Mělo by být na Kladně více hřišť? Chybí někde chodník? Přechod pro chodce? Komunitní zahrádka?
Podporujeme zavedení tzv. „participativního rozpočtu“ na Kladně. Participativní rozpočet umožňuje, aby se obyvatelé zapojili do rozhodování o rozvoji své obce. Princip je jednoduchý – obec vyčlení část rozpočtu, obyvatelé sami pak podávají návrhy, co by se za tyto peníze mělo ve městě vylepšit. Pomocí hlasování nakonec sami obyvatelé rozhodnou, které návrhy se zrealizují.
U podaných projektů se posuzuje jejich proveditelnost, tj. zda by realizaci projektu nebránily technické, právní či jiné překážky, příp. jiný záměr obce. V každém případě se musí jednat o veřejně prospěšné projekty, tedy takové projekty, které jsou přínosem alespoň pro část veřejnosti.
Participativní rozpočet není žádnou novinkou – zavedla jej již řada měst a obcí nejen v zahraničí, ale i v ČR, např. Brno, Praha 3, Říčany, Litoměřice, nově Slaný a řada dalších. Většinou se participativní rozpočet zaměřuje na občanské projekty na úpravy veřejných prostor a zeleně. Někdy se však podporují také projekty „měkké“, zaměřené na vzdělávání, slavnosti či sousedská setkávání.
Domníváme se, že v pilotní fázi by mohlo Kladno na participativní rozpočet vyčlenit alespoň 5 mil. Kč na rok. Výše financování na jeden projekt by pak byla omezena na 1 mil. Kč – v pilotní fázi by tak bylo realizováno nejméně pět projektů.