window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-114924349-1');

3. 7. 2018

Už i podle Krajského úřadu je vyhlášení Kladna „ghettem“ v rozporu se zákonem. Došel k tomu po předběžném posouzení našeho podnětu a zahájil přezkumné řízení proti opatření Města Kladna, kterým bylo celé Kladno plošně označeno za tzv. oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů a noví žadatelé tak v celém Kladně ztratili nárok na doplatek na bydlení.

Krajský úřad ale bohužel hned po několika dnech přezkumné řízení přerušil s odvoláním na probíhající řízení u Ústavního soudu, které se však týká ústavnosti příslušných ustanovení zákona o hmotné nouzi jako takové, nikoli otázky, zda je kladenské opatření v souladu se zákonem.

Krajský úřad považuje kladenské opatření za nedostatečně odůvodněné, jak co se týče plošného vymezení na celé Kladno, tak co se týče doložení výskytu sociálně nežádoucích jevů, mezi které Kladno zařadilo i jevy, které za sociálně nežádoucí ani považovat nelze. Ve většině bodů se tak Kraj ztotožnil s naší argumentací. Celé opatření je až neuvěřitelně odbyté a ukazuje na skutečnost, že vedení Kladna nemá žádný zájem problém reálně řešit.

K podobnému závěru jako Krajský úřad došel už na konci dubna 2018 Krajský soud, podle kterého jsou ustanovení zákona o hmotné nouzi, na základě kterých bylo celé území Kladna primátorem Volfem prohlášeno „ghettem“, v rozporu s ústavním pořádkem ČR. Krajský soud se proto připojil k již vedenému řízení u Ústavního soudu.

Krokem Krajského úřadu se už také vyčerpaly všechny možnosti, jak OOP napadnout. Musí se proto počkat na Ústavní soud.

Problému jsme se již dříve věnovali např. zde: http://kladno.zeleni.cz/kladenske-ghetto-v-rozporu-s-ustavnim-poradkem/

Část rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje: